Program 2019

Få overblikket: Her kan du se, hvilke orkestre der spiller hvor og hvornår 17. marts i DR Koncerthuset

Koncertsalen

10.00 – 10.15: Åbning: Tale og Danmarks største hornfanfare med hornister fra hele landet

10.15 – 11.00: NUO (Nordsjællands UngdomssymfoniOrkester)

11.15 – 12.00: SASO (Sankt Annæ Symfoniorkester)

12.15 – 13.00: NUS (Nordjyllands Ungdoms Symfoniorkester)

13.15 – 14.00: Kolding Musikskoles Ungdoms Symfoniorkester

14.15 – 15.00: KUSO – Københavns Ungdoms Symfoniorkester

15.15 – 16.00: DUSIKA (Hovedstadsregionens Ungdomssymfoniorkester)

16.15 – 17.00: OrkesterEfterskolens Symfoniorkester & Horsensstrygerne.

17.15 – 18.00: Albertslund Symfoniorkester

18.15 – 19.00: Steiner Symfonikerne

Studie 1

10.30 – 11.15: Helgas Bing Bang

11.30 – 12.15: OrkesterEfterskolens Folkemusiklinje

12.30 – 13.15: Presto

13.30 – 14.15: Verdensmusikbandet

14.30 – 15.15: Aurehøj Classic

15.30 – 16.15: MusikUnik

16.30 – 17.15: BmSO ( Ballerup MusikSkole Orkester)

17.30 – 18.00: Vallensbæk Harmoniorkester

Studie 2

10.15 – 11.00: Aurehøj Phil + Aurehøj Classic

11.15 – 12.00: KKSO (Københavns Kommunes Skoleorkester)

12.15 – 13.00: SAO (Skanderborg Aarhus Orkester)

13.15 – 14.00: Orkestret GAVL

14.15 – 15.00: MusikSak

15.15 – 16.00: PixiHOT / MiniHOT

16.15 – 17.00: HOT

17.15 – 18.00: Orkestret Bersærk

18.15 – 19.00: Zapolski Strygerne

Studie 3

10.30 – 11.15: Lejre Strygerne

11.30 – 12.15: Hornensemble fra DKDM

12.30 – 13.15: Suzuki Strygeorkester

13.30-14.15: Goldfingers og SilverStrings

14.30-16.00: Horn Masterclass

16.15-17.00: FRESCO

17.15-18.00: Øresunds Solist

18.15 – 19.00: Gladiators of the Golden Lime

OM OS

 

På Orkesterfestivalen kan man opleve symfoniorkestre, kor, kammerensembler, solister og bigbands på alle niveauer. Man kan også prøve instrumenter og lade sig friste af musikskolernes tilbud om at komme i gang med musikken.

KONTAKT

 

Farvergade 27A, 2. sal
DK-1463 København K
+45 3613 3535

Festivalleder: Mette Dahl Trudslev

CVR: 2925 0510

FØLG OS